Preskočiť na obsah

Čo je trauma zo zavesenia?

  • BOZP

Prečo to môže mať za následok vážne alebo smrteľné zranenie? Dá sa tomu nejako vyhnúť?

Pri práci vo výškach sa od vás často vyžaduje postroj na zachytávanie pádu. Hoci vás to ochráni pred smrteľným pádom, nemôže vás ochrániť pred iným fyzickým javom: traumou zo zavesenia.


Trauma zo zavesenia (ortostatický závesný šok alebo syndróm zavesenia postroja) sa môže vyskytnúť po páde a je zosilnená, keď nositeľ postroja zostane zavesený a inertný.

Hneď ako sa pád zastaví, popruhy postroja vyvíjajú na telo výrazný tlak, ktorý sa zvýrazní v oblasti nôh, panvy a trupu. Tlak popruhov bráni normálnemu prietoku krvi, čím sa znižuje prietok okysličenej krvi do pľúc, srdca a mozgu.

Tento nedostatok kyslíka rýchlo poškodí tieto životne dôležité orgány a nastáva potenciálne smrteľná situácia: mŕtvica, pľúcna embólia atď… Trauma zo zavesenia nenastáva náhle, ale postupne. Čím dlhšie je pacient zavesený v postroji, tým pravdepodobnejšie sa vyskytnú problémy s krvným obehom.

Nie je možné uviesť presné trvanie týkajúce sa vývoja traumy zo zavesenia v priebehu času; štúdie sú však konzistentné v tom, že vážne alebo dokonca smrteľné riziko sa objaví len v priebehu niekoľkých minút. Preto je potrebný rýchly zásah.

KRATOS SAFETY má riešenie, ktoré môže tento proces spomaliť: Antitraumatický popruh. Špeciálne navrhnutý tak, aby pomohol zmierniť negatívne účinky traumy zo zavesenia, pomáha udržiavať dobrý krvný obeh v nohách po páde. Kompaktný a ľahký, ľahko sa pripevňuje k postroju a neobmedzuje činnosť pracovníka pri práci.