V rámci predpisov pojem (osobné ochranné prostriedky) znamená „akékoľvek zariadenie alebo prostriedky určené na nosenie alebo držanie osobou na ochranu pred jedným alebo viacerými rizikami, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie alebo bezpečnosť na pracovisku, a akýkoľvek prídavok alebo príslušenstvo určené na tento účel“.
Európske nariadenie 2016/425 určuje najmä:
zodpovednosti hospodárskych subjektov vo vzťahu k OOP,
postupy hodnotenia súladu, ktorých požiadavky musí OOP spĺňať, aby mohol využívať voľný obeh v rámci Európskej únie.
Kategorizácia OOP:
OOP typu I: Menšie riziká (určené na ochranu pred povrchovými zraneniami). Výrobca vykonáva samocertifikáciu CE podľa modulu A. Vyhlasuje, že keď je OOP nový, vyhovuje požiadavkám nariadenia. Jeho osobná zodpovednosť je angažovaná. Produkt je potom označený CE.
OOP typu II: Stredné riziká (určené na ochranu pred mechanickými, tepelnými a chemickými rizikami) iné ako v kategóriách I a III. Výrobca predloží žiadosť o inšpekciu EÚ podľa modulu B spolu s technickou dokumentáciou OOP notifikovanému európskemu laboratóriu, ktoré vykoná sériu skúšok a preštuduje spis s cieľom udeliť certifikát EÚ o typovej skúške. . Súčasne výrobca dodržiava postup kontroly výroby podľa modulu C.
OOP typu III: Smrteľné nebezpečenstvo (určené na ochranu pred smrteľným nebezpečenstvom alebo rizikom nezvratného poškodenia zdravia). Výrobca má pri dohľade nad výrobou svojho výrobku na výber medzi dozorom nad výrobkami v náhodných intervaloch podľa modulu C2 alebo systémom zabezpečenia kvality výrobnej metódy podľa modulu D. Predtým mal vykonať to isté proces certifikácie výrobku podľa modulu B ako pre OOP so stredným rizikom (typ II).
Všetky OOP určené na ochranu pred pádmi z výšky patria do kategórie III.
Označenie CE sa vzťahuje na všetky tri kategórie.
Výrobky certifikované týmto spôsobom nesú označenie CE, za ktorým pre kategóriu III nasleduje číslo notifikovaného orgánu, ktorý vykonáva kontrolu kvality.
Ku každému certifikovanému produktu výrobca dodáva návod na použitie s jeho menom a adresou, návodom na skladovanie, použitie a údržbu, odporúčaný dátum spotreby a význam označení.
Všetky tieto špecifikácie sú stanovené v „harmonizovaných“ normách EN, ktoré sú uvedené tu.